Beschrijving

Vertaald door

Gustav Vasa (1521-1560). Gustaf Vasa-loppet 1922.

Vasaloppets historiska första medalj framtagen i samband det första loppet kallat "Gustaf Vasa-loppet", arrangerat 19 mars 1922.

Gustaf Vasa-loppet syftar på de första dagarna i januari 1521, då Gustaf Eriksson hade gett upp hoppet att resa dalkarlarna mot de danskes tyranni och var på färd att bege sig ifrån alltsammans och rymma landet in i Norge. Det var då dalkarlarna ångrade sig och skickade två av sina bästa skidlöpare efter den flyende Eriksson. De kom ifatt honom i Sälen strax innan norska gränsen och framförde att dalkarlarna nu stödde hans uppror. Man kan bara spekulera över hur vårt lands öde hade gestaltat sig om denna skidfärd hade misslyckats.

Framtagen av vecktidningen Vårt Hem under april 1922 (planeringstiden för loppet var så knapp att medaljerna fick tas fram och skickas till de vinnande deltagarna i efterhand, se bild 3). Brons 40 mm. Vikt 21,4 gram. Ögla upptill. (Medaljen finns i två varianter; med och utan ögla upptill). Sällsynt! [Referens: Dz-, medaljen saknas i referensverket Sveriges Kungliga Medaljer].

Åtsida: Det klassiska motivet av den på skidor lyende Gustaf Eriksson sneglande bakåt, [skymtandes de två dalkarlarna]. (Motivet togs fram av veckotidningen Vårt Hem och kom att bli ikoniskt för denna händelse, se bild 4). Nedtill tillverkarstämpeln "C . G . HALLBERG".

Frånsida: I centrum "GUSTAF WASA-", "LOPPET". Längs kanten en banderoll med loppets devis ". I . FÄDERS . SPÅR . FÖR . FRAMTIDS . SEGRAR .", ".SÄLEN-MORA.".

På Vasaloppets hemsida står det att Gustaf Ankarcrona var upphovsman till den kända devisen "I fäders spår för framtids segrar" år 1923, men korrekt var att Ankarkrona bara komponerade den år 1923 upphängda skylten/väven varpå devisen målades. Själva devisen omnämns redan året innan, 14 april 1922 (se bild 3) och är sannolikt författad av någon på tidningen Vårt Hem som var ansvarig för framtagandet av den första medaljen varpå devisen graverades redan i april 1922.

GUSTAF VASA-LOPPET 1922

Bakgrunden till det första Vasaloppet
Idén till Vasaloppet, eller Gustaf Vasa-loppet som det första loppet kallades, kom från publicissten Anders Pers (1860-1956) från Västereås (se bild 5). Han kom att kallas och hyllas som "Vasaloppets fader".

Anders Pers har var på besök vid en skidutbildningskurs för lärare i Ludvika. Pers passade själv på att själv åka ett par dagar. I samtal med morakarlen rektor Svedelius berördes bl.a Gustav Vasas skidfärd och flykt ifrån Sverige. Tillbaka i Västerås kom hans tankar om Gustav Vasa historiska skidfärd tillbaka. Vid sitt skrivbord utformade han ett förslag om ett nationellt skidlopp med samma historiska stäckning som Gustav Vasa åkte, detta lagom till 400-årsjubileet av händelsen och befrielsen från danskana.

Anders Pers publicerade förslaget i sin tidning Vestmanlands Läns Tidning den 10 februari. Förslaget väckte livligt intresse, inte minst i Dalarna. IFK Mora (Mora-Kamraterna) visade stort arrangörsintresse, men p.g.a ekonomiska svårigheter var man osäker på att kunna genomföra det. Till slut gick tidningen Dagens Nyheter (påverkad av den legendariske sportreportern David "Mr Jones" Jonasson) in som sponsor med 1.000 kr, vilket var den garanti IFK Mora behövde. (Dagens Nyheter blev således Vasaloppets första sponsor.).

Arrangemanget förbereds på mindre än två veckor
På styrelsemötet söndagen den 5 mars 1922 fick föreningens ordförande Carl Ericson ett ”Ja” på sin fråga om att anordna ett nytt nationellt skidlopp kallat Gustaf Vasa-loppet, och med endast två veckors förberedelser lyckades man arrangera loppet den 19 mars.

Man diskuterade i vilken riktning loppet skulle gå, om man skulle följa i spåret av Gustaf Vasa till Sälen, eller om loppet skulle avslutas i Mora. Sponsorn Dagens Nyheter framhöll att målet förlagt till Mora skulle ge mycket mer propaganda åt skididrotten, och att huvudsaken var den historiska sträckningen. Klubben beslutade att hålla frågan öppen till ett annat år, men att tiden i år var för knapp för att hinna anordna målgång i Sälen.

En annan synpunkt som framfördes var om loppet skulle ske med en stav (som ursprunget) så att loppet inte med två stavar blir ett prov på armstyrka utan ett verkligt urnordiskt skidlöparprov med mest benstyrka, men förslaget togs inte på allvar.

Den 8 mars utsågs funktionärer för att genomföra loppat. Till tävlingsledare utsågs skogsinspektor H. Svensk, Mora. Starter i Sälen, förvaltare J. Westling och Anton Hedenblad, båda från Mora. Läkarundersökning av samtliga deltagare åtogs av d:r Ahlberg, Lima.

Tiden var så knapp att man inte hann skicka ut inbjudan till alla skidlöparföreningar, utan man fick annonsera i dagstidningarna.

Vasaloppets första medalj
Gustaf Vasa-loppet försågs med ett rikhaltigt prisbord, skänkta av de lokala föreningarna och andra sponsorer runt om i landet.

Veckotidningen Vårt Hem (företaget Åhlén & Holm's familjejournal) erbjöd sig att prägla de särskilda prismedaljerna för tävlingen, i guld till vinnaren, i silver för 2-10 plats, och i brons (drygt 100 st) för övriga som fullföljde loppet. Arrangörsklubbens förslag var at

Item nr. 661 064 771

Aantal keer bekeken 29

gepubliceerd op

RapporteerVerkoop soortgelijk product

Koop meer en bespaar op verzendkosten

 

Gecomb. verzending

3 dagen

Meer van dezelfde winkel

Anderen vonden het ook leuk

Vergelijk definitieve prijzen

Hoeveel is het waard?

Dit vind je misschien ook leuk

Gustav Vasa (1521-1560). Gustaf Vasa-loppet 1922

Stopt 15 feb 20:03

Start prijs:

0 Biedingen

SEK 475

numix

Kalmar, Zweden

5.0

Geverifieerd

Top verkoper

6 306 beoordelingen

Lees recensies