Beskrivning

En raritet perfekt för samlingen!

Namn: Tand från Suchomimus

Storlek: ~3cm lång, 2cm bred

Skick: enligt bild

Ursprung: Niger

Beskrivning:

Suchomimus var en fiskätande theropoddinosaurie som levde för cirka 125 miljoner år sedan under kritaperioden. Den upptäcktes i dagens Niger och tillhörde en grupp dinosaurier som kallas spinosaurider. Suchomimus hade en krokodil-liknande nos med många koniska tänder, anpassade för att fånga fisk.

Den kunde bli upp till 11 meter lång och hade långa, kraftiga klor på frambenen som användes för att fånga byten. På ryggen hade den en låg segelliknande struktur, troligen för att lagra fett eller reglera kroppstemperaturen. Suchomimus levde i flodnära miljöer och delade sitt habitat med andra stora dinosaurier och reptiler.

Om fler bilder eller andra frågor finns, skicka ett meddelande. Svarar gärna!

Betalning sker inom 3 dagar efter vunnen auktion. Om annat önskas kontakta mig innan du lägger budet. Är det inget vi kommit överens om innan budet lagts är det 3 dagar som gäller.

Samfrakt erbjuds!
Innan betalning kontakta mig för ett korrekt fraktpris. Om du planerar att köpa flera saker kan du kontakta mig så skickar jag totalfrakten efter budgivningarna.

Skickar efter betalning!

Ansvarar inte för postens slarv, skickar ordentligt för att skydda varorna.

Lycka till!

Objektnr 668 915 563

Visningar 25

Publicerad

AnmälSälj liknande

Mer från säljaren

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Du kanske också gillar

Tand från Suchomimus, robust tand!!

Slutar 6 apr 12:02

Utropspris

0 Bud

1 099 kr

EmilsGEO

JÖNKÖPING, Sverige

5.0

EmilsGEO

Företag

20 omdömen

Läs omdömen