Beskrivning

CRISPI SVARTISEN GTX BC 39

(OBS! Detta är en sista storlek eller kundretur som vi säljer ut. Öppet köpa gäller givetvis, men byte till annan storek för detta pris gäller EJ!)

Rek butikspris: 5500 kr

Färg: Black

Svartisen är en unisexmodell som finns från storlek 36-46, vilket gör den populär även bland många damer.

Se storleksguide & rekommendationer nedan!

Sulflex: hårt (Hårdare än Crispi Nevada BC, Crispi Nordsland, Crispi Stetind.)

För dig som vill ha det bästa marknaden kan erbjuda för långfärdsåkning och krävande turåkning!

Crispi Svartisen GTX BC är en teknisk fjällskidspjäxa från Crispi med överdel i vattenavvisande läder och en högt uppdragen förstärkning i gummi för att ge pjäxan optimal slitstyrka. Fodrad med Gore-Tex® Insulated Comfort håller den fote torr och varm. Pjäxan är justerbar med CSF CRISPI® Skeleton Frame som också ger mycket bra stabilitet för ankeln och möjlighet att anpassa efter behov. Passar Rottefella BC-bindningar.

Specifikation:

  • Justerbar anpassning av vriststabilitetet och hälgrepp
  • God stabilitet i ankel
  • CSF CRISPI® Skeleton
  • Överdel: Vattenavvisande kraftigt läder
  • Gummiförstärkningar längs kanterna
  • Sula: Rottefella BC
  • Foder: Gore-Tex® Insulated Comfort Footwear
  • Vikt: 950 g (42)

STORLEKSGUIDE & REKOMMENDATIONER BC PJÄXOR

Mät foten från häl till tåspets. På BC pjäxor rekommenderar att du väljer en storlek med innermått på ca 1 cm (till max 1,5 cm) längre än din uppmätta fotlängd för att få plats med en mellantjock ullsocka. Med en för stor sko tappar du åkkänsla för i synnerhet långfärdsskidskoåkning, och med för små skor riskerar du istället att frysa. Då foten är tredimensionell är detta en generell rekommendation. Har du en mycket bred fot eller mycket hög vrist, kan du eventuellt behöva gå upp i storlek, men normala fall ska det inte behövas. Om du tvekar mellan två storlekar rekommenderar vi att du väljer den större storleken. Tveka inte att höra av dig till oss om du vill ha ytterligare vägledning!

Tips för bästa värme med bibehållen åkkänsla och kraftöverföring:

Om du är ute efter ökad värme under riktigt kalla dagar rekommenderar vi att investera i ett värmeöverdrag (ALPINA BC LINED - se våra butiksannonser). Detta är ett bättre alternativ än att gå upp i storlek och bygga på med dubbla ullsockor, då skon lätt blir glapp och du tappar stabilitet och kraftöverföring med för stor storlek.

Storlek EUR 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46

Innermått cm: 23,0 23,7 24,4 25,0 25,7 26,4 27,0 27,7 28,4 29,0 29,7

SAMFRAKNING Du betalar endast en frakt (för den högsta varans fraktkostnad) oavsett hur många varor du köper under 1 en dag.

/ Väl mött!

Objektnr 664 752 258

Visningar 37

Publicerad

AnmälSälj liknande

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

1 dag

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Du kanske också gillar

BC, CRISPI SVARTISEN GTX BC 39, turpjäxor, långfärdspjäxor

Slutar 15 mar 14:57

Utropspris

0 Bud

3 890 kr

Friluftsbutiken

Göteborg, Sverige

4.9

Friluftsbutiken

Företag

Toppsäljare

6 037 omdömen

Läs omdömen