Beskrivning

Kraftfull, helautomatisk bilbatteriladdare lämplig för såväl verkstäder som hemmabruk. Med 10 A laddström och laddning i 8 steg laddar den personbilar, husbilar, husvagnar och båtar med 12 V-batterier mellan 20 och 200 Ah och underhållsladdar batterier upp till 300 Ah.

Tack vare den höga laddströmmen kan CTEK MXS 10 även användas som strömkälla så att batteriet t.ex. kan kopplas bort och bytas utan att viktiga inställningar i fordonet går förlorade. Med rekonditioneringsläget kan dessutom skiktade och djupurladdade batterier återställas. Med en extern temperaturgivare mäter laddaren omgivande temperatur och justerar spänningen för optimal laddning, även i kyla.

Laddaren är stänk- och dammtålig (IP65) för att kunna användas även utanför garaget och är säker att använda tack vare skydd mot gnistbildning, kortslutning och felkoppling. Ansluts till batteriet med batteriklämmor eller ringkabelskor (ingår) via snabbkopplingen Comfort Connect där du kan ansluta tillbehör som t.ex. CTEK Comfort Indicator Eyelet.

Objektnr 670 584 424

Visningar 87

Publicerad

AnmälSälj liknande

Mer från säljaren

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Du kanske också gillar

CTEK MXS 10 | Helt ny aldrig använd

Avslutad 13 apr 19:40

Slutpris

1 000 kr

1 052 kr med köparskydd.

pallemb vann auktionen

 

RS75

Gislaved, Sverige

4.9

RS75

Verifierad

Toppsäljare

102 omdömen