Beskrivning

MORANTE, Elsa: ARTUROS Ö.
Modernista, 2023.
.
467 sidor. Ca 21,5 x 14,5 x 3,5 cm. Ca 660 g.
Text på omslag:---------------------------------------------------
»Jag betraktar Elsa Morante som vår samtids största författare. Inte bara i Italien, utan i världen.« Natalia Ginzburg
.
På ön Procida i Neapelbukten bor en pojke med sin hund och en tjänare i ett dystert palats. Hans far återvänder bara sporadiskt till ön och hans mor är död.
Under dagarna strövar Arturo i terrängen och ror i sin båt. Runtomkring brusar havet och längre bort skymtar okänt land. Om kvällarna läser Arturo böcker om hjältar och äventyrare och föreställer sig att hans far är en av dem. Men när fadern kommer tillbaka till ön med en yngre fru, Nunziata, som med sina sexton år bara är ett par år äldre än Arturo, krossas barndomens idylliska fantasilandskap. Starka känslor väcks och familjen dras ofrånkomligen mot en smärtsam konflikt.
I Arturos ö [L'isola di Arturo, 1957] skildras barndomen som en tid som föregår gott och ont, där upplevelsen av verkligheten ännu inte tagit form. Romanen belönades med det prestigefulla Strega-priset när den först publicerades och har kommit att betraktas som en modern italiensk klassiker.
I översättning av Karin Alin, med ett nyskrivet förord av översättaren Emma Zampa Hatt.
.
ELSA MORANTE [1912-1985] är en av Italiens stora 1900-talsförfattare, i hemlandet ofta kallad enbart för La Morante. Hon gifte sig 1942 med författaren Alberto Moravia och umgicks med många av Italiens ledande tänkare, bland annat Pier Paolo Pasolini, Umberto Saba och Natalia Ginzburg. Till Morantes viktigaste romaner hör Arturos ö och Historien [La storia, 1974].
.---------------------------------------------------------------
Se också bilder.
.
Inbunden. Förlagets hårda pappband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget har mycket lätta hanteringsspår. (inga riss eller revor)
Bandet är lätt stött i ryggens fot och huvud.
Inlagan är i nyskick och boken är därmed oläst.
.
Fraktkostnad: 54 kr med PostNord frimärke.
(PostNords frakt kostar egentligen mer, men jag betalar skillnaden.
Jag skriver alltid ut avsändare och fuskar aldrig med portot).
.
Jag "samfraktar" naturligtvis om Du vinner/köper flera av mina auktioner/försäljningar.

Objektnr 665 656 285

Visningar 14

Publicerad

AnmälSälj liknande

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

3 dagar

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Du kanske också gillar

ARTUROS Ö / av MORANTE, Elsa

Slutar 6 apr 10:59

70 kr

bokmarket

FALUN, Sverige

5.0

Verifierad

Toppsäljare

2 992 omdömen

Läs omdömen