Beskrivning

Samlarbilder - ofta med propagandistiska motiv - var vanligt förekommande i Tredje Riket. Till varje serie samlarbilder såldes album som bilderna klistrades in i. Sådana album är idag attraktiva samlarobjekt, i varje fall om de är kompletta med alla bilder.

Detta är bild nr 119 (av 200) i en serie som heter "Adolf Hitler" kort och gott. Bildmaterialet till denna serie ställdes till förfogande av Hitlers favoritfotograf Heinrich Hoffmann.

Bildtexten lyder översatt til svenska "Minnesmärke över arbetet med Reichsautobahn München-Riksgränsen".

Bilderna i denna serie är 12 x 8 cm stora, alltså större än de vanligt förekommande cigarettbilderna. Bilden är i bra skick utan spår av att ha varit inklistrad.

Objektnr 668 762 083

Visningar 40

Publicerad

AnmälSälj liknande

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Du kanske också gillar

Tredje Riket - Samlarbild ur serien "Adolf Hitler"

Avslutad 12 apr 09:36

Utropspris

0 Bud

15 kr

18 kr med köparskydd.

Auktionen avslutades utan bud

 

Rienzi

Älvsjö, Sverige

5.0

Rienzi

Verifierad

Toppsäljare

7 525 omdömen