Beskrivning

’All that Jazz’ är en flerfärgad och eftertraktad dahlia som ändrar färg ju längre säsongen går. Aprikos, gul, rosa och ibland även med inslag av violett. Den blommar på stadiga stjälkar som gör att den passar perfekt som snittblomma till sommarens buketter. En sann favorit i imponerande färgskala!

Du gräver ner knölen precis under marknivån och ser till att jorden har bra näring. Dahlian trivs bra i en välgödslad och väldränerad jord. Avståndet mellan knölarna varierande beroende på knölens storlek, men de större arterna bör ha cirka 7,5 decimeter mellan varandra.

Du kan med fördel förgro växten för att sedan under hösten kunna njuta extra länge av de vackra blommorna. Du kan plantera växten i kruka eller rabatten. Dahlian är köldkänslig och under hösten när det är risk för nattfrost bör du flytta krukan till en frostfri plats.
1 rot

Objektnr 672 027 803

Visningar 20

Publicerad

AnmälSälj liknande

Köp mer och spara på frakten

 

Samfrakt

3 dagar

Andra har även tittat på

Jämför slutpriser

Vad är den värd?

Du kanske också gillar

Dahlia All that Jazz

Slutar 23 apr 17:38

Utropspris

0 Bud

50 kr

55 kr med köparskydd.

Tanjusja

Täby, Sverige

5.0

Tanjusja

Verifierad

Toppsäljare

4 894 omdömen

Läs omdömen