Beskrivelse

Oversat af

Handsignerat idolkort, 10,5x15 cm. Edita Gruberova har själv skrivit årtalet 1999.

Operasångerskan Edita Gruberova (1946-2021) var koloratursopran, kallades "Den slovakiska näktergalen", fick ett oväntat och abrupt slut och var enligt den ansedde tyske musikkritikern Jürgen Kestring "världens sista prima donna assoluta".

Hennes livs historia är som gjord för ett filmmanus, tänker jag.

Det var i Belgrad som Edita Gruberova scendebuterade 1968, som Rosina i Rossinis "Barberaren i Sevilla". Året därpå fick hon ett andra hem på Statsoperan i Wien. Och som Nattens drottning i Mozarts "Trollflöjten" och Zerbinetta i Richard Strauss "Ariadne på Naxos" vann hon snabbt internationell ryktbarhet.

Edita Gruberova gjorde succé på de flesta stora operascener, allt från La Scala i Milano till Metropolitan i New York. Och var det inte Herbert von Karajan som dirigerade när hon sjöng så var det Böhm, Haitink, Harnoncourt, Solti eller någon annan av världsdirigenterna.

Edita Gruberova filmade mot Luciano Pavarotti och hon gjorde massvis med skivinspelningar. Bellini och Donizetti sjöng hon med bravur. Och när hon avslutade sin 51 år långa operakarriär på operan i München 2019 fick hon 58 minuters stående ovationer, påstås det. Jag vet inte, för jag var inte där.

Och jag var definitivt inte i Zürich när Edita Gruberova omkom. Men jag har hört att hon av skatteskäl flyttade till Schweiz i mitten på 1980-talet. Och att hon avled där av en hjärnskada orsakad av ett fall. "Hon ramlade och slog ihjäl sig", hade vi väl sagt när jag var barn. Eftersom de flesta fallolyckor sker i hemmet utgår jag från att det var där den ödesdigra olyckan skedde.

Med lång samlarerfarenhet tror jag mig vara bra på att gallra bort tryckta, avfotograferade, stämplade, autopen-skrivna och förfalskade autografer. Men ingen är ofelbar - inte ens människor som utfärdar äkthetsbevis i parti och minut.

Titta gärna på mina övriga nu pågående Tradera-auktioner och sortera dem efter kortast tid kvar så att du inte missar något annat av intresse.

Varenr. 666 438 242

Visninger 19

Publiceret

AnmeldSælg lignende

Køb mere og spar på fragten

 

Samlet fragt

3 dage

Andre har også set på

Sammenlign slutpriser

Hvor meget er det værd?

Du kan også lide dette

EDITA GRUBEROVAS AUTOGRAF! VÄRLDENS SISTA PRIMA DONNA ASSOLUTA!

Afsluttet 15 mar. 16:21

Udbudspris

0 Bud

149 SEK

Auktionen blev afsluttet uden budgivning

 

MÅMJ

Göteborg, Sverige

5.0

MÅMJ

Verificeret

Topsælger

382 anmeldelser