Beskrivelse

Oversat af

Höjd med ram: 33cm
Bredd med ram: 43cm

Bilden är i fint skick. Ramen har småslitage, men går ju att byta ut.

Vänligen gör egen bedömning av skick innan du budar. Har du frågor är du välkommen att ställa dessa!

Se gärna mina andra auktioner (även bland avslutade finns guldkorn) för samfrakt :) Meddela mig om det önskas.

Önskar att den som vinner betalar inom 3 dagar. Om du meddelar innan bud kan jag avvakta betalning tills du fått lön/inkomst. Jag packar väl, packmaterialkostnaden är inkluderat i fraktpriset.

Endast det som är beskrivet i text ingår i auktionen.

Allt jag säljer är vintage om inget annat är angivet. Motsvarar inte objektet dina förväntningar är du välkommen att inom 14 dagar från att du mottagit varan, för egen kostnad, skicka tillbaka det med spårbar frakt. Är objektet i sämre eller trasigt skick när jag får tillbaka det görs prisavdrag.

Fakta:

”Solveig Hammarstedt är en svensk konstnär född i Sundsvall 1928. Död 2020.

Hon har studerat teckning och måleri vid Sundsvalls stads yrkesskola och även separata kurser mellan 1944-1951.

Motiven i Solveig Hammarstedts konst hämtas framförallt från sagovärlden med troll och människor. Tillsammans med en annan känd trollkonstnär, Rolf Lidberg, illustrerade hon bland annat Trollmanacken under 1980-talet. En speciell kalender med trollmotiv.

Solveig Hammarstedt har främst ställt ut i trakterna kring sin hemort Sundsvall i orter som Njurunda och Kramfors men även i Umeå, Östersund och Stockholm.

Idag är det framförallt hennes trollbilder i akvarell, olja, gouache och tusch som dyker upp på auktionsmarknaden.”

Varenr. 663 216 392

Visninger 59

Publiceret

AnmeldSælg lignende

Køb mere og spar på fragten

 

Samlet fragt

1 dag

Andre har også set på

Sammenlign slutpriser

Hvor meget er det værd?

Du kan også lide dette

Solveig Hammarstedt blandteknik troll blommor - konst tavla

Slutter 20 mar. 20:04

316 SEK

ButikRetrostolen

SUNDSVALL, Sverige

5.0

ButikRetrostolen

Virksomhed

55 anmeldelser

Læs anmeldelser